Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

Додадени 1.834 бајти ,  пред 11 година
Митеран
(Митеран)
 
(Митеран)
[[Слика:Reagan Mitterand 1984 (cropped).jpg|мини|Франсоа Митеран]]
 
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- [[8 Јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] председател на [[Република]] [[Франција]].
Од [[1981]] до [[1995]] година,член на социјалистичката партија. За време на [[Втора Светска Војна|Втората Светска Војна]] е еден од водачите на Движењето на отпорот
[[Категорија:Претседатели на Франција]]
[[Категорија:Никулци]]
 
[[frp:François Mitterrand]]
[[zh-min-nan:François Mitterrand]]
[[bs:François Mitterrand]]
[[bg:Франсоа Митеран]]
[[ca:François Mitterrand]]
[[cs:François Mitterrand]]
[[cy:François Mitterrand]]
[[da:François Mitterrand]]
[[de:François Mitterrand]]
[[en:François Mitterrand]]
[[et:François Mitterrand]]
[[el:Φρανσουά Μιτεράν]]
[[es:François Mitterrand]]
[[eo:François Mitterrand]]
[[eu:François Mitterrand]]
[[fa:فرانسوا میتران]]
[[fr:François Mitterrand]]
[[ga:Francois Mitterrand]]
[[gl:François Mitterrand]]
[[ko:프랑수아 미테랑]]
[[hr:François Mitterrand]]
[[io:François Mitterrand]]
[[id:François Maurice Adrien Marie Mitterrand]]
[[it:François Mitterrand]]
[[he:פרנסואה מיטראן]]
[[ka:ფრანსუა მიტერანი]]
[[la:Franciscus Mitterrand]]
[[lt:François Mitterrand]]
[[hu:François Mitterrand]]
[[mr:फ्रांस्वा मित्तराँ]]
[[arz:فرانسوا ميتيران]]
[[nl:François Mitterrand]]
[[ja:フランソワ・ミッテラン]]
[[no:François Mitterrand]]
[[nn:François Mitterrand]]
[[oc:François Mitterrand]]
[[pl:François Mitterrand]]
[[pt:François Mitterrand]]
[[ro:François Mitterrand]]
[[rm:François Mitterrand]]
[[qu:François Mitterrand]]
[[ru:Миттеран, Франсуа]]
[[sk:François Mitterrand]]
[[sl:François Mitterrand]]
[[sr:Франсоа Митеран]]
[[fi:François Mitterrand]]
[[sv:François Mitterrand]]
[[th:ฟรองซัวส์ มิตแตร์รองด์]]
[[tr:François Mitterrand]]
[[uk:Франсуа Міттеран]]
[[vi:François Mitterrand]]
[[bat-smg:François Mitterrand]]
[[zh:弗朗索瓦·密特朗]]
755

уредувања