Кладистика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
+
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Кладистиката''' (од [[грчки]]: ''kladosκλάδος'', - "гранка") претставува хиерархиска класификација на [[Вид (биологија)|вид]]овите која се основа на [[Филогенетика|филогенетското]] или [[Еволуција|еволутивното]] наследство. Поимот ''филогенетика'' често се користи како синоним за кладистика. Кладистиката се разликува од другите таксономски системи по тоа што се фокусира на еволутивните врски меѓу видовите, а не на морфолошките сличности, кои може да се [[Конвергентна еволуција|конвергентни]].
 
Кладистиката потекнува од работата на германскиот [[ентомолог]] [[Вили Хениг]], кој самиот ја нарекувал ''филогенетска систематика'', меѓутоа употребата на поимот "кладистика" и "клад" е популаризирана од страна на други истражувачи<ref>''Phylogenetic Systematics'' is the title of Hennig's 1966 book</ref>. Освен што денес оваа дисциплина има широка примена во [[биологија]]та, таа се користи и при споредбата на текстовите од книгата ''[[Кантербериски приказни]]''<ref>{{citation| title=Canterbury Tales Project |url=http://www.canterburytalesproject.org}}</ref>.
Ред 16:
[[da:Kladistik]]
[[de:Kladistik]]
[[en:Cladistics]]
[[et:Kladistika]]
[[el:Κλαδιστική]]
[[en:Cladistics]]
[[es:Cladística]]
[[eo:Kladistiko]]
13.850

уредувања