Разлика помеѓу преработките на „Лајош Кошут“

Додадени 326 бајти ,  пред 12 години
с
додадена кутија - биографија
с (Бот Додава: sr:Лајош Кошут)
с (додадена кутија - биографија)
{{Биографија инфо
[[Слика:Kossuth Lajos Ploszczynski.jpg|десно|мини|200п|Лајош Кошут]]
| име= Лајош Кошут
'''Лајош Кошут''' ([[Унгарски јазик|унг]]. Kossuth Lajos, се изговара/lɒjoʃ ˈkoʃut/), роден на [[19. септември]] [[1802.]] во [[Монок]]во – починал на [[20. март]] [[1894.]] во [[Торино]] ([[Италија]]), тој бил истакнат [[Унгарија|унгарски]] [[Право|правник]], [[политичар]] и вршител на должноста прецедател на Кралството Унгарија во [[1849.]] година. Во [[Англија]] и [[САД]] бил познат и признат како [[Фридом фајтер|борец за слобода]]. Бил еден од најистакнатите водачи на [[Унгарска револуција 1848.|унгарската револуција]] во [[1848]] година заедно со [[Иштван Сеѓењи]] и [[Шандор Петефи]].
| портрет= Kossuth Lajos Ploszczynski.jpg
| опис= ''Унгарски државник''
| наставка=
| роден-дата=[[19 септември]] [[1802]]
| роден-место=[[Монок]], [[Унгарија]]
| починал-дата=[[20 март]] [[1894]]
| починал-место=[[Торино]], [[Италија]]
}}
 
'''Лајош Кошут''' ([[Унгарски јазик|унг]]. Kossuth Lajos, се изговара/lɒjoʃ ˈkoʃut/), роден на [[19. септември]] [[1802.]] во [[Монок]]во – починал на [[20. март]] [[1894.]] во [[Торино]] ([[Италија]]), тој бил истакнат [[Унгарија|унгарски]] [[Право|правник]], [[политичар]] и вршител на должноста прецедател на Кралството Унгарија во [[1849.]] година. Во [[Англија]] и [[САД]] бил познат и признат како [[Фридом фајтер|борец за слобода]]. Бил еден од најистакнатите водачи на [[Унгарска револуција 1848.|унгарската револуција]] во [[1848]] година заедно со [[Иштван Сеѓењи]] и [[Шандор Петефи]].
 
==Надворечни врски==
284

уредувања