Разлика помеѓу преработките на „Подземни води“

Додадени 95 бајти ,  пред 11 година
кат, нема интервики
с (→‎Води: хјг)
(кат, нема интервики)
{{Викифицирање}}
{{Внимание}}
== '''''Води''''' ==
 
 
Во Република Македонија има и '''''минерални извори'''''. Тие се делат на топли и студени извори. Во топлите изворитемпературата на водата е подолема од 20°C, а во студените е помала од 20°C. Топли извори има на 8 места и тие се преурадени во бањи, а студените се наоѓаат во близина на Скопје, Битола и Гевгелија.
 
[[Категорија:Геологија]]