Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 13 години
х
(ок е)
(х)
 
{{Биографија инфо |
име=Љубка Рондова |
починал-место= |
}}
'''Љубка Рондова''' е пејачка на народни песни од Бугарија. Родена е во [[костур]]ското село [[Шестево]] (на грчки Сидирохори), [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[ЧешкааЧешка]]. Завршува славјанска филологија на Карловскиот универзитет во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како туристички водич, преведувач, редактор и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци “Гоце Делчев”. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.