1922: Разлика помеѓу преработките

Додаден 911 бајт ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1922 година се протега во 4558 и 4559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4618 и 4619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 2465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 1340 и 1341 исламска година.
 
== Настани ==
* [[3 април]] – [[Јосиф Сталин]] е избран за генерален секретар на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|Руската комунистичка партија (болшевици)]].
* [[24 јуни]] – Убиен е министерот за надворешни работи на [[Вајмарска Република|Вајмарската република]] [[Валтер Ратенау]].
* [[28 јуни]] – Започнува [[Ирска граѓанска војна|Ирската граѓанска војна]].
* [[31 октомври]] -– По Маршот на Рим, [[Бенито Мусолини]] станува 40-от [[премиер]] на [[Италија|Кралство Италија]].
* [[1 ноември]] – [[Отоманското царство]] е укинато по 600 година постоење.
* [[4 декември]] – Групите на [[Тодор Александров]] го нападнале [[Неврокоп]], а [[Тодор Паница]] со неколку свои истомисленици дал силен отпор.
* [[6 декември]] – Основана е [[Ирска Слободна Држава]] како [[доминион]] под британскиот суверен, по ратификацијата на [[Англо-ирски договор|Англо-ирскиот договор]] од британскиот парламент.
* [[30 декември]] – Основан е [[Сојузот на Советски Социјалистички Републики]].
* Во [[Струмица]] била донесена првата топка, кога бил формиран фудбалскиот клуб [[ФК Беласица|Беласица]].
* Се одржува Првата земска конференција на КПЈ во [[Виена]], на која учествува и [[Панко Брашнаров]].
* Групите на [[Тодор Александров]] го нападнале [[Неврокоп]], а [[Тодор Паница]] со неколку свои истомисленици дал силен отпор.
* [[Владимир Илич Ленин]] во [[декември]] оваа и во [[јануари]] наредната година го пишува своето „Писмо до Конгресот“, познато како Ленинов тестамент, во кое апелира Партијата да го зачува единството на своите редови.
* [[Нилс Бор]] ја добива [[Нобелова награда за физика|Нобеловата награда]] за физика]].
* [[Макс Аман]], [[Нацистичка Германија|нацистички]] функционер со висок чин во [[СС]], [[политичар]] и [[новинар]], станал член на претседателството на [[НСДАП|Нацистичката партија]].
* [[Нилс Бор]] добива [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за физика.
* [[Марсел Пруст]] во еден свој есеј издаден оваа година деклaративно изјавува дека заедно со [[Алфред де Вињи]], [[Бодлер]] е "најголемиот поет на XIX век".
* [[31 октомври]] - [[Бенито Мусолини]] станува 40-от [[премиер]] на [[Италија|Кралство Италија]].
 
== Родени ==
* [[11 јануари]] - [[Зехарија Сичин]], американски автор, на бројни книги во кои дава објаснување за потеклото на човекот. Познатпознат е по теориите за постоењето на [[древни астронаути]] и планетата [[Нибиру]].
* [[21 јануари]] - [[Предраг Враницки]], хрватски [[филозоф]]
* [[24 јануари]] - [[Ава Гарднер]], [[САД|американска]] глумица, една од легендите на [[Холивуд]].
* [[8 февруари]] - [[Благој Ѓорев]], македонски комунист, учесник во [[Народноослободителна борба|НОБ]].
* [[30 март]] - [[Славко Лумбарковски]], македонски партизан
* [[4 април]] - [[Илија Топаловски]], македонски комунист, учесник во [[НОВ]] и амбасадор
* [[13 април]] – [[Џулиус Њерере]], танзаниски политичар
* [[10 јуни]] - [[Џуди Гарланд]], [[САД|американска]] филмска [[актер]]ка и [[пејач]]ка, најпозната по својата улога како Дороти Гејл во филмот ''[[Волшебникот од Оз]]''.
* [[18 јуни]] - [[Жамила Колономос]], македонска партизанка, општественик, [[писател]] и публицист
* [[20 јуни]] - [[Александар Сариевски]], македонски пејач
* [[19 јуни]] – [[Оге Бор]], дански физичар
* [[24 август]] - [[Хауард Зин]], американски историчар, драматург и активист
* [[20 јуни]] - [[Александар Сариевски]], македонски пејач
* [[17 септември]] - [[Агостињо Нето]], [[Ангола|анголски]] политичар, поет и публицист
* [[24 август]] - [[Хауард Зин]], американски историчар, драматург и активист
* [[19 септември]] - [[Емил Затопек]], [[Чехословачка|чехословачки]] атлетичар
* [[17 септември]] - [[Агостињо Нето]], [[Ангола|анголски]] политичар, поет и публицист
* [[29 септември]] - [[Александар Зиновјев]], руски [[филозоф]], [[социолог]], [[есеист]] и литературен сатиричар, еден од најзначајните советски дисиденти.
* [[19 септември]] - [[Емил Затопек]], [[Чехословачка|чехословачки]] атлетичар
* [[18 октомври]] - [[Катерина Трајкова Нурџиева]], македонски национален деец и внука на [[Гоце Делчев]].
* [[29 септември]] - [[Александар Зиновјев]], руски [[филозоф]], [[социолог]], [[есеист]] и литературен сатиричар, еден од најзначајните советски дисиденти.
* [[11 ноември]] - [[Курт Вонегат]], американски [[писател]], [[Сатира|сатиричар]] и уметник.
* [[18 октомври]] - [[Катерина Трајкова Нурџиева]], македонски национален деец и внука на [[Гоце Делчев]].
* [[14 ноември]] - [[Бутрос Бутрос-Гали]], египетски политичар и дипломат, поранешен [[генерален секретар на ООН|генерален секретар]] на [[ООН]].
* [[11 ноември]] - [[Курт Вонегат]], американски [[писател]], [[Сатира|сатиричар]] и уметник.
* [[16 ноември]] - [[Жозе Сарамаго]], [[португалија|португалски]] писател, добитник на [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]]
* [[14 ноември]] - [[Бутрос Бутрос-Гали]], египетски политичар и дипломат, поранешен [[генерален секретар на ООН|генерален секретар]] на [[ООН]].
* [[21 декември]] - [[Мито Хаџивасилев - Јасмин]], македонски политичар и новинар, „првото перо“ на македонското новинарство и публицистика.
* [[16 ноември]] - [[Жозе Сарамаго]], [[португалија|португалски]] писател, добитник на [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]]
* [[21 декември]] - [[Мито Хаџивасилев - Јасмин]], македонски политичар и новинар, „првото перо“ на македонското новинарство и публицистика.
 
== Починале ==
* [[5 јануари]] - [[Ернест Шеклтон]], ирски поларен истражувач
* [[10 февруари]] - [[Христо Матов]], еден од најистакнатите дејци на [[ТМОРО]].
* [[64 јунимај]] - [[ПавелКрум ХристовЗографов]], македонски [[револуционер]], деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
* [[6 јуни]] – [[Павел Христов]], македонски револуционер, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
* [[20 јули]] - [[Андреј Марков]], руски [[математичар]].
* [[2 август]] - [[Александар Грејам Бел]], американски научник, пронаоѓач на [[телефон]]от.
* [[4 август]] - [[Енвер-паша]], османлиски државник, учесник во [[Младотурската револуција]]
* [[22 август]] - [[Мајкл Колинс]], ирски национален деец
* [[18 ноември]] - [[Марсел Пруст]], француски писател
* [[13 декември]] - [[Џон Вилијам Годвард]], англиски сликар
 
== Поврзано ==
6.511

уредување