Жофруа Вилардуен: Разлика помеѓу преработките

додадени илустрации
[проверена преработка][проверена преработка]
(основна страна)
 
(додадени илустрации)
 
[[Податотека:Geoffroi_de_Villehardouin.jpg|мини|Жофруа Вилардуен]]
[[Податотека:Lombards_Library_022.jpg|мини|'''''Историја''''' - издание од 1585 година со оригинален текст и превод на француски од 16 век.]]
'''Жофруа Вилардуен''' (околу {{роден|||1150}} - околу {{починат|||1212}}) ― [[Франција|француски]] великодостојник, историчар, главен извор за [[Четврта крстоносна војна|Четвртиот крстоносен поход]], дипломат и маршал на [[Латинско Царство|Латинското Царство]].<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=|last2=д-р Стојан Киселиновски и др.|first2=|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=103}}</ref>[[Податотека:Sceau_de_Geoffroy_de_Villehardouin,_Maréchal_de_Champagne_(Louis_Le_Clerc).png|лево|мини|Печатот на Жофруа Вилардуен - репродуциран од Луј Ле Клер]]
[[Податотека:Lombards_Library_022.jpg|мини|'''''Историја''''' - издание од 1585 година со оригинален текст и превод на француски од 16 век.]]Актвно учествувал во [[Четврта крстоносна војна|Четвртиот крстоносен поход]] ([[1202]]-[[1204]] година) и во формирањето на [[Латинско Царство|Латинското Царство]]. Во [[1208]] година го напишал делото „Освојувањето на Константинопол“, во кое ги опишал настаните од почетокот на [[1198]] година, па се до [[1207]] година, кога бил убиен маркизот [[Бонифациј Монфератски]], главниот водач на походот.<ref name=":0" />
 
Актвно учествувал во [[Четврта крстоносна војна|Четвртиот крстоносен поход]] ([[1202]]-[[1204]] година) и во формирањето на [[Латинско Царство|Латинското Царство]]. Во [[1208]] година го напишал делото „Освојувањето на Константинопол“, во кое ги опишал настаните од почетокот на [[1198]] година, па се до [[1207]] година, кога бил убиен маркизот [[Бонифациј Монфератски]], главниот водач на походот.<ref name=":0" />
 
Во споематиот труд дал драгоцени податоци за формирањето и за првите години од егзистирањето на [[Солунска крстоносна држава|Солунската крстоносна држава]], основана од [[Бонифациј Монфератски]].<ref name=":0" />