Петар Брајовиќ: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(основна страна)
 
сНема опис на уредувањето
 
'''Петар Брајовиќ - Ѓуро''' ({{роден|29|јуни|1915}} во {{Роден во|Ријека Црнојевиќ|Цетиње|Црна Гора}} — {{починат|20|ноември|1991}} во {{Починат во|Белград|Србија|}}) — симпатизер на комунистичкото движење помеќу двете светски војни, учесник во [[Македонија во Втората светска војна|НОВ]] и воен командант.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=|last2=д-р Стојан Киселиновски и др.|first2=|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=87-88}}</ref>
[[Податотека:Petar Brajović pregleduje vojne ujetnike.jpg|лево|мини|Петар Брајовиќ ги прегледува воените затвореници.]]
 
== Животопис ==
[[Податотека:Petar Brajović pregleduje vojne ujetnike.jpg|лево|мини|Петар Брајовиќ ги прегледува воените затвореници.]]Гимназија завршил во [[Пеќ]] во [[1937]] година, а Воена академија во [[1940]] година. Активно учествувал во подготовките за вооружено востание во [[Косово и Метохија]]. Бил член на [[КПЈ]] од октомври [[1941]] година, а од март [[1942]] година се илегализирал. Во почетокот на [[1943]] година, станал заменик командант на [[Карадачки партизански одред|Карадачкиот НОПО]], а од октомври [[1943]] година командант на Групата косовско-метохиски баталјони. Од ноември [[1943]] година бил назначен за командант на [[Прва македонско-косовска ударна бригада|Првата македонско-косовска народноослободителна ударна бригада]], а подоцна командант на Првата косовско-метохиска бригада и командант на [[Четириесет и осма дивизија на НОВЈ|Четириесет и осмата македонска дивизија на НОВЈ]]. Во октомври [[1944]] година, бил поставен за командант на [[Шеснаесетти македонски корпус на НОВЈ|Шеснаесеттиот македонски корпус на НОВЈ]], а потоа командант на Оперативниот штаб на НОВ и ПО на Косово и Метохија. Во февруари [[1945]] година, бил тешко ранет.<ref name=":0" />
 
По војната вршел повеќе должности во ССНО.<ref name=":0" />