Луис Деланд: Разлика помеѓу преработките

Одземени 53 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Louis Deland.jpg|алт=Луис Деланд (1772-1823)|мини|Луис Деланд (1772-1823)]]
'''Луис Деланд''' ( {{Lang-sv|Louis Deland}}, полно име ''Луис Џозеф Мари Деланд''; [[1772]] - [[1823]] ) - шведски оперски пејачпеач и кореограф.
 
== Биографија ==
Луј го направил своето деби во Стокхолм во Кралската шведска опера на десетгодишна возраст во 1783 година со операта Орфеј. Кралот Густав III, кој го привлекол вниманието кон него, го испратил младиот човек да студира балет во [[Париз]], каде Луис студирал со самиот Пјер Гардел. Враќајќи се во Шведска во 1792 година, ДеЛенд работел како актер, пејач и врвен танчер. Работел во Кралската шведска опера и Кралскиот драмски театар. Тој бил водечки танчер во земјата, имал прекрасен пејачки глас и бил совршен за комични улоги. Луис Де Ленд се сметал за природен талент кој станувал едно со улогата која ја играл.
 
Откако ја завршил кариерата како танчер, во 1803 година бил назначен за втор кореограф, а во 1809 година - прв мајстор за танцување на Кралскиот шведски балет, и ја одржал оваа позиција до 1820 година. Тој го наследил Федерико Тераде , кој бил во балетот од 1795 година и станал директор на Кралскиот балет. Луис Деланд има компонирано многу балетски [[Пантомима|пантомими]], танци на ликови и забавни нумери. Тој бил автор на балетот ''EnЕн komiskкомиск balettбалет'', кој бил изведен 127 пати во текот на 1796-1809 година и станал најпопуларниот од сите балети изведени во Шведската опера во текот на [[19 век]]. Вториот по бројот на изведби бил балетот „ Залудна претпазливост “„Залудна претпазливост“.
 
Кариерата на Луис Де Ленд завршила кога почнал да ја губи меморијата, а многу од неговите улоги ги презел Пер Севелин .
 
Умрел на 15 април 1823 година во Стокхолм.
=== Личен живот ===
Луис Деланд се оженил двапати: прво со актерката Каролин Кулман, а потоа и со актерката Марија Ридберг. Во првиот брак, тој имал син, Ото , кој станал актер. Во вториот брак, [[Joзефина Деланд|ќерката Џосефина]], која станала писател. Семејството Деланд било многу познато во културниот живот на Шведска.
 
== Забелешки (уреди) ==
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==