Разлика помеѓу преработките на „Баша (крал)“

Додадени 539 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox royalty
| name = Баша
| title =
| image = Baasha of Israel.png
| image_size =
| caption = Баша од делото ''[[Promptuarii Iconum Insigniorum]]'' на [[Гијом Рује]]
| succession = [[Кралство Израил (Самарија)|Крал на Северен Израил]]
| reign = 909–886 п.н.е.
| coronation =
| predecessor = [[Надав]]
| successor = [[Ила (крал)|Ила]], неговиот син
| royal house =
| regent =
}}
'''Баша''' ({{Lang-he|בַּעְשָׁא}}) ― третиот крал на северното израелитско Кралство Израил. Тој бил син на Ахија од племето Исахар. Приказната на Баша е раскажана во {{Bibleverse|1|Царевите|15:16-16:7|NIV}}.