Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Додадени 23 бајти ,  пред 11 година
поправки
(=)
(поправки)
{{Историја на Монголија}}
 
'''Златна орда''' (УлусАлтан ЏучиОрд) ебила држава со центар во [[Долно Поволжие]], основана во [[1243]] од страна на монголскиот хан [[Бати Хан]] ([[1237]] — [[1255]]), син на [[Џучи Хан]], внук на Чингиз[[Џингис ханХан]]. До [[1266]] хановите на Златната орда ја признавале власттавласта на големиот хан во [[Каракорум]], а потоа и на [[Пекинг]]. Основната маса на населението ги сочинуваат куманите[[кумани]]те. Во [[1312]] година се [[ислам|исламизирала]]. Исчезнала во [[16 век]].
 
{{Ист-никулец}}