Разлика помеѓу преработките на „Новак Ѓоковиќ“

Додадени 646 бајти ,  пред 1 месец
→‎Токио 2021: дополнување
(→‎Токио 2021: дополнување)
==Настапи на Олимписките игри==
===Токио 2021===
На 24 јули 2021 година, Ѓоковиќ го започнал својот настап на [[Олимписки игри во Токио (2021)|Олимписките игри во Токио]] при што во првото коло го совладал боливискиот тенисер Уго Делиен (6-2, 6-2).<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/novak-rutinski-do-drugog-kola-oi-u-tokiju/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Novak rutinski do drugog kola OI u Tokiju“ (пристапено на 28.7.2021)]</ref> Потоа, во второто коло го совладал германскиот тенисер Жан Ленард Штруф (6-4, 6-3),<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/nole-u-osmini-finala-olimpijade/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Nole dominantno do osmine finala Olimpijade“ (пристапено на 28.7.2021)]</ref> а во осминафиналето бил подобар од шпанскиот тенисер [[Алехандро Давидович Фокина]] (6-3, 6-1).<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/nova-sigurna-pobeda-i-cetvrtfinale-olimpijskih-igara-za-novaka/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Dva četvrtfinala za Novaka na Olimpijskim igrama“ (пристапено на 28.7.2021)]</ref> Во четврфиналето, тој го совладал јапонскиот тенисер [[Кеи Нишикори]] (6-2, 6-0).<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/novak-u-polufinalu-olimpijade/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Novak u polufinalu Olimpijade u singlu i dublu!“ (пристапено на 29.7.2021)]</ref> Во полуфиналето, Ѓоковиќ се сретнал со Кеи[[Александар НишикориЗверев]].
 
Истовремено, Ѓоковиќ и Нина Стојановиќ ја победиле бразилската двојка Марсело Мело/Луиса Стефани (6-3, 6-4) и така се пласирале во четврфиналето во натпреварите на мешани двојки.<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/nova-sigurna-pobeda-i-cetvrtfinale-olimpijskih-igara-za-novaka/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Dva četvrtfinala za Novaka na Olimpijskim igrama“ (пристапено на 28.7.2021)]</ref> Таму, тие играле со германската двојка Кевин Кравиц/Лаура Сигмунд (6-1, 6-2).<ref>[https://novakdjokovic.com/vesti/tenis/novak-u-polufinalu-olimpijade/ Официјално мрежно место на Ѓоковиќ, „Novak u polufinalu Olimpijade u singlu i dublu!“ (пристапено на 29.7.2021)]</ref>
 
== Стил на игра и опрема ==