Ѓорѓе Мартиновиќ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 149 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Azazel (разговор | придонеси)
Нова страница: '''Ѓорѓе Мартиновиќ''' (срп. ''Ђорђе Мартиновић''; 1928 г.<ref name="rastko">[http://www.rastko.org.rs/cm...
 
Azazel (разговор | придонеси)
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Ѓорѓе Мартиновиќ''' ([[Српски јазик|срп.]] ''Ђорђе Мартиновић''; [[1928]] г.<ref name="rastko">[http://www.rastko.org.rs/cms/files/books/47361388538c0 ''Косовски мученик.'' („Косовскиот маченик“)] ПремаСпрема текстовиматекстовите уво листовималистовите ''Данас'' и ''Глас јавности'' од 9. септембрасептември 2000 г., на пројектупроектот „Растко“. ПриступљеноПосетена на 21.02.2008.</ref> — [[6 септември]] [[2000]] г.<ref name="glas1">[http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/09/10/srpski/R00090803.shtm ''Мученик с Космета.'' („Маченикот од Космет“)] Драган ВлаховићВлаховиќ, „Глас јавности“, 8. септембарсептември 2000 г. ПриступљеноПосетена на 21.02.2008.</ref>) бил [[Срби]]н од [[Косово]] кој во [[1985]] година е мачен со набивање на колец на чиј врв било стаклено шише. Раководството на [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|комунистичка Југославија]] беше обединето во варосување на случајот кој, спротивно на бројни лекарски наоди, е обележен како самоповредување во обид да се прикриваат етничките тензии во тогашната [[Косово|Социјалистичка Автономна Покраина Косово]]. Званичната верзија е отфрлена со судска пресуда од [[1990]] година, која никогаш не е спроведена.<ref name="glas1" />
 
Случајот на Ѓорѓе Мартиновиќ, еден од најшироко расправените кривични случаи во некогашната Југославија, станал метафора на страдање, криење на вистината и медиумски манипулации,<ref name="rastko" /> а и ги галванизирал идните настани на Косово и во Југославија.
Ред 7:
 
== Библиографија ==
*Светислав СпасојевићСпасоевиќ, ''Случај Мартиновић'' („Случајот Мартиновиќ“), БеоградБелград, 1986 г.
 
 
72

уредувања