Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Одземени 5 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас]]
 
'''Компас'''<ref>{{ДРМЈ|компас}}</ref>, '''магнетен компас''', '''морнарски компас''' или '''бусола'''<ref>{{ДРМЈ|бусола}}</ref> е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со Земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
 
==Компасот како тема во уметноста и во популарната култура==
24

уредувања