Партски јазик: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
ситна поправка
(нова страница)
 
(ситна поправка)
[[Податотека:Parthian Empire at its greatest extent.png|мини|десно|300px|[[Партско Царство|Партското Царство]] во својот најширок опсег]]
'''Партски језикјазик''' — [[изумрен јазик]] од северо[[западноирански јазици|западната група]] [[ирански јазици]], на кој зборувале древните [[Парти]], жителите на [[антика|античката]] област [[Партија (област)|Партија]]. Партскиот јазик рано дошол во допир со тогашните [[источноирански јазици]], што може да се види во некои заемки.<ref>Lecoq P. 1983. Aparna, Encyclopedia Iranica 1. Costa Mesa: Mazda Pub.</ref> [[Писмо]] со кое се бележел партскиот јазик било [[пахлави]].
 
Бил еден од официјалните јазици во [[Партско Царство|Партското Царство]], со кое владеела династијата [[Арсакиди]]. Со смената на династијата во 224 година и создавањето на [[Сасанидско Царство|Сасанидското Царства]], дошло до смена на јазиците — партскиот јазик како [[службен јазик]] бил заменет со [[средноперсиски јазик|средноперсискиот]]. Ретки се споменици со партски јазик и опфаќаат натписи од времето на Партското Царство и билингвални (партско-среднооперсиски) натписи од времето на [[Сасаниди]]те.