Разлика помеѓу преработките на „Велики петок“

Одземени 24 бајти ,  пред 4 месеци
с
[Тајната вечера] веќе пренасочува на [Тајна вечера]
с ([Тајната вечера] -> [Тајна вечера|Тајната вечера])
Ознака: Отповикано
с ([Тајната вечера] веќе пренасочува на [Тајна вечера])
Ознака: Отповикај
'''Велики петок''' или '''Велипеток''' — ден од [[Страдалната седмица]], христијански празник на денот кога е [[распнување на Исус|распнат]] [[Исус Христос]]. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и смртта на Спасителот.<ref>{{Наведена книга|title=The Chambers Dictionary|url=http://books.google.com/books?id=pz2ORay2HWoC&pg=RA1-PA639|accessdate=13 April 2012|publisher=Allied Publishers|isbn=978-81-86062-25-8|page=639}}</ref><ref>{{Наведена книга|author1=Elizabeth Webber|author2=Mike Feinsilber|title=Merriam-Webster's Dictionary of Allusions|url=http://books.google.com/books?id=ACB81ZeNN5sC&pg=PA67|accessdate=13 April 2012|year=1999|publisher=Merriam-Webster|isbn=978-0-87779-628-2|page=67}}</ref><ref>{{Наведена книга|author1=Franklin M. Segler|author2=Randall Bradley|title=Christian Worship: Its Theology And Practice|url=http://books.google.com/books?id=fSRHbo_RfLoC&pg=PA226|accessdate=13 April 2012|date=1 October 2006|publisher=B&H Publishing Group|isbn=978-0-8054-4067-6|page=226}}</ref><ref>{{наведени вести|last=Bainger|first=Fleur|title=Fish frenzy for Easter Friday|url=http://www.abc.net.au/rural/wa/content/2010/04/s2862913.htm|accessdate=22 April 2011|newspaper=[[ABC Online]]|date=1 April 2010}}</ref><ref>{{наведени вести|last=Hamilton-Irvine|first=Gary|title=Relax Easter trading laws for Rotorua, say retailers|url=http://www.rotoruadailypost.co.nz/news/relax-easter-trading-laws-for-rotorua-say-retailer/1811749/|accessdate=30 March 2013|newspaper=[[Rotorua Daily Post]]|date=30 March 2013}}</ref>
 
Одлуката за погубување на Христос на [[Велика Среда]] ја донело [[Еврејското црковно собрание]] ([[Синедрионот]]). [[Исус Христос]] бил пронајден и уапсен кај [[Гетсеманската градина]], по [[Тајна вечера|Тајната вечера]] ноќта меѓу [[Велики четврток]] и Велипеток. Ноќта Христос бил мачен и камшикуван за на крајот да биде изведен пред [[Понтиј Пилат]], римскиот намесник за [[Јудеја]]. Тој најпрвин изјавува дека не наоѓа никаква вина за која би можел да го осуди Христос. Но, [[фарисеите]] гледајќи дека Исус може да биде ослободен, го наклеветуваат дека се прогласил себе си за цар и со тоа всушност се кренал против [[Рим]] и императорот. За таков грев [[Римјаните]] морале да го казнат сторителот. Бидејќи било Пасха, најголемиот еврејски празник за кој било вообичаено да се ослободи еден затвореник, Пилат го прашал насобраниот народ кој сакаат да биде ослободен? Исус или Варава, разбојник кој убил неколку римски војници. Насобраниот народ потбуцнат повторно од фарисеите барал да се ослободи Варава. На прашањето на Пилат што да прави со Исус, народот извикувал "Распни го! Распни го!". Затоа откако ја изрекол пресудата, [[Понтиј Пилат]] ги измил рацете и му се обратил на насобраниот народ со зборовите: "Јас не сум виновен за смртта на овој праведник".
 
На Христос му бил ставен венец од трње на главата и тежок крст на плеќите кој го носел до ридот [[Голгота]], каде што е распнат. По патот тој бил плукан и навредуван од мнозинството народ. Но се нашол таму и еден добар човек по име Симон од Киринеја кој се сожалил и му помогнал на Исус да го носи крстот. И денес по 2000 години, патот по кој тој одел е познат како пат на болката. На Голгота биле поставени три крста. Крстот на Исус бил во средината а од страните биле распнати двајца разбојници. Дури и на крстот Исус побарал прошка од Бога за своите џелати извикувајќи: "Оче, прости им зашто не знаат што прават".
190

уредувања