Разлика помеѓу преработките на „Диригент“

Додаден 71 бајт ,  пред 11 година
+
(+)
 
''Диригент'' е лице кое со движења на [[диригентската палка]] управува со оркестарот, хорот ансамблот, оперната или балетната трупа. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
{{Музика-никулец}}
 
[[Категорија:Музика]]