Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Додадени 473 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
Тој бил офанзивен играч од средниот ред, поточно класичен плејмејкер, кој и покрај тоа што играл како играч за врска, се истакнувал со своите технички квалитети, асистенции и голови.
 
Со реализирани 71 од 73 [[Пенал (фудбал)|пенали]] во својата кариера, тој несомнено се смета за еден од најдобрите ''пеналџии'' во историјата на фудбалот.<ref>{{cite web|url=https://barcanumbers.wordpress.com/2018/03/27/the-best-penalty-takers-of-all-time/|title=The best penalty takers of all time|date=23 март 2018|access-date=27 март 2021}}</ref>
Во [[1990-тите|деведесеттите години]], тој станал познат по измислувањето на ''Куатемиња'', посебен технички потез кој што се состои од ослободување од противникот со скокање заглавувајќи ја топка меѓу нозете,<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=zFu_sw99MUU Cuauhtemiña], ''YouTube.com''.</ref> нешто што тој го изложил во натпреварот против {{NazNB|FUrep|KOR}} на [[Светско првенство во фудбал 1998|Мундијалот 1998]] во [[Франција]] и за време на [[Светско првенство во фудбал 1998|Мундијалот 2002]] против [[Фудбалска репрезентација на Италија|репрезентацијата на Италија]].<ref>[http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html Cuauhtemiña] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090323071228/http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html |date=23 March 2009 }}, ''Intergoals.co.uk''. посетено 27 март 2021</ref><ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Estero/Primo_Piano/2008/09/11/blanco.shtml|title=Messico, Blanco dice basta - Addio alla "Cuauhteminha"|editor=gazzetta.it|date=11 септември 2008|access-date=25 октомври 2014}}</ref>
 
Во [[1990-тите|деведесеттите години]], тој станал познат по измислувањето на ''Куатемиња'', посебен технички потез кој што се состои од ослободување од противникот со скокање заглавувајќи ја топка меѓу нозете,<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=zFu_sw99MUU Cuauhtemiña], ''YouTube.com''.</ref> нешто што тој го изложил во натпреварот против {{NazNB|FUrep|KOR}} на [[Светско првенство во фудбал 1998|Мундијалот 1998]] во [[Франција]] и за време на [[Светско првенство во фудбал 1998|Мундијалот 2002]] против [[Фудбалска репрезентација на Италија|репрезентацијата на Италија]].<ref>[http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html Cuauhtemiña] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090323071228/http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html |date=23 March 2009 }}, ''Intergoals.co.uk''. посетено 27 март 2021</ref><ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Estero/Primo_Piano/2008/09/11/blanco.shtml|title=Messico, Blanco dice basta - Addio alla "Cuauhteminha"|editor=gazzetta.it|date=11 септември 2008|access-date=25 октомври 2014}}</ref>
 
== Наводи ==