Прстен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 472 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(Другизначења)
(дополнување)
 
[[File:Ring Ruby.jpg|upright=1.35|thumb|Прстен]]
'''Прстен''' е тркалезна лента, обично од [[метал]], што се носи како украсен накит на [[Прст|прстите]].
 
==Прстенот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Волшебниот прстен“ — [[Естонски фолклор|естонска]] народна приказна.<ref>''Волшебниот прстен - Естонски народни приказни''. Наша книга, Скопје, 1969, стр. 20-27.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Предлошка:Никулец}}