Разлика помеѓу преработките на „Бранко Заревски“

Додадени 672 бајти ,  пред 8 месеци
#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Бранко Заревски''' ({{роден на|19|ноември|1920}} во {{роден во|Битола}} — {{починат|4|мај|1979}} во [[Скопје]]) ― бил [[Македонци|македонски]] [[поет]], [[критичар]] и [[публицист]].<ref name=":0">{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=557|oclc=499142958}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.maccinema.com/Person.aspx?p=434|title=Заревски Бранко|last=|first=|date=|work=www.maccinema.com|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>
 
== Животопис ==
Завршил средно образование. Основач, главен и одговорен уредник на „[[Единство (весник)|Единство]]“, орган на НОФ (1946).<ref name=":0" /> Работел како новинар и уредник во весникот „Нова Македонија“ и во Заедницата за издавачка дејност на „Нова Македонија“.<ref>{{Наведена книга|title=Личности од Македонија|first=Јован Павловски и други|publisher=МИ-АН|year=2002|isbn=9989-613-28-1|location=Скопје|pages=109}}</ref> Основач и главен уредник на неделните весници „[[Вечер (дневен весник)|Вечер“]] и „[[Вечерен репортер|Вечерен репортер“]] и на ревијата „Журнал“, раководител на Заедницата за издавачка дејност. Најсестран македонски новинар што успешно ги негувал сите новинарски родови. Во помладите години пишувал поезија.
 
Бил бунтовник, репресиран и прогонуван од српската и бугарската полиција. Во песната „Кадро од животта“ (1940) во загрепското списание „Изрази“, говори за тегобите на македонскиот работник во услови на двојна потиснатост - експлоатација и великосрпски хегемонизам, а во „Нејќиме соништа“, објавена на македонски јазик во скопскиот весник „[[Наша реч (весник)|Наша реч“]] (1940), го истакнува императивот од ангажиран однос на печатот, „''чие место е во вителот на железната далга на животот и револуционерната борба“''. Член на ДПМ од [[1970]] година. Сценарист е на документарниот филм ''Предизборни разговори''.
 
Најголем дел од неговата надежна поезија не е зачувана, а преостанатиот дел е посмртно е објавен во списанието „Современост“, Скопје, бр. 6, 1979 година и во книгата на Блаже Ристовски Македонскиот стих 1900-1944, Скопје, кн. 1, 1980, стр. 320-345.
== Наводи ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
 
* [https://macedonism.org/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0/%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE/ ЗАРЕВСКИ, Бранко]
{{Никулец за биографија}}