Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Додадени 16 бајти ,  пред 7 месеци
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
}}
[[Податотека:couperin-pieces de clavecin, III libre.jpg|thumb|right|220px|Насловна страна на Купреновата ''Дела за чембало, Книга Трета'', 1722]]
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]] [[1668]] – [[11 септември]] [[1733]]{{sfn | Beaussant|1990 | p=348}}) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички надарено семејство [[Купрен]].
 
== Живот ==
Пијано-музиката на [[Јоханес Брамс]] била повлијаена од клавијатурната музика на Купрен. Брамс јавно ја изведувал Купреновата музика и учествувал цво првата потполна едиција на Купреновите ''Pièces de clavecin'' („Дела за чембало“) од [[Фридрих Крисандер]] во 1880-тите.
 
Како штѕо раномузичкиот експерт [[Жорди Савал]] забележал, Купрен бил „музичар-поет ''пар екселанс''“. Тој сметал дека „способноста на Музиката (со големо М) да се изрази себеси во проза и поезија“. Верувал дека доколку навлеземе во поезијата на музиката, ќе откриеме дека таа е „поубава од самата убавина“{{sfn|Savall|2005}}.
 
Купрен Починал во Париз во 1733.