Заработка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Профитот во финансиите: ситна поправка)
 
==Профитот во финансиите==
Во финансиите, профитот е претставен преку стапката на враќање (''rate of return''), која може да се пресмета како аритметичка (дискретна) стапка на поврат и геометриска (континуирана) стапка на поврат. Притоа, ако се занемари исплатата на дивидендата, аритметичката стапка на поврат (''r''<presmall>t</presmall>) се пресметува како:<ref>Philippe Jorion, ''Value at Risk: The New Benchmark for Controlling Market Risk''. New York et al.: McGraw-Hill, 1997, стр. 76.</ref>
 
 
Геометриската стапка на поврат (''R''<small>t</small>) се пресметува како:
 
''R''<presmall>t</presmall> = ln[(''P''<small>t</small> - ''P''<small>t-1</small>) / ''P''<small>t-1</small>)]
 
== Наводи ==