Разлика помеѓу преработките на „Лориен“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Лориен''' (''Lórien'') или '''Лотлориен''' (''Lothlórien''), во замислениот легендариум на Толки...)
 
 
Кралството, кое всушност е шума помеѓу [[Магливи Планини|Магливите Планини]] (''Misty Mountains'') и реката [[Андуин]] (''Anduin''), е центарот на отпорот на Вилите према Темниот Господар [[Саурон]] во трологијата „[[Господарот на прстените]]“. Галадриел има еден од [[три прстени на Вилите|трите прстени]] на Вилите и го користи истиот за да го спречи Саурон да види што се случува во Лориен. [[Дружината на прстенот]] поминува одредено време во Лориен откако ќе се спасат и ги поминат тунелите на [[Казад-Дум]] ([[Морија (Средна земја)|Морија]]). При нивниот престој во Лориен Галадриел ги подготвува членовите на дружината за нивниот поход, а воедно и ги наградува секој поединечно.
 
Научниците и истражувачите од оваа област забележале дека Лориен, како што е опишано од Толкин, потсетува на [[Земјен Рај]], место каде времето е различно. Ова наликува на описите од европските народни творештва, но и споредбата Лориен - [[Мордор]] наликува на библиските споредби на светлината наспроти темнината.
 
==Имиња==