Разлика помеѓу преработките на „Марко ја одменува свадбарината“

с
нема опис на уредувањето
(→‎Содржина: ситна поправка)
с
'''Марко ја одменува свадбарината''' ([[српски]]: ''Марко Краљевић укида свадбарину'') - [[еп]]ска [[песна]] за [[Крале Марко]] која е дел од македонското и од српското народно творештво. Српската верзија прв ја запишал [[Лукијан Мушицки]], кој ја слушнал од непозната слепа жена од Гргуревац и потоа му ја испратил на [[Вук Караџиќ]].<ref>В.Ђ., „Поговор - О врстама епских песама“певачима“, во: Војислав Ђурић, ''Антологија српских народних јуначких песама''. Београд: Српска књижевна задруга, 2012, стр. 490.</ref>
 
==Содржина==