Разлика помеѓу преработките на „Шунка на 'ржан леб“

Додадени 27 бајти ,  пред 1 година
с
(→‎Содржина: дополнување)
 
==Осврт кон делото==
Во овој роман, со посредство на главниот лик - Хенри Кинаски, Буковски се навраќа на своето детство и на младоста. Иако во книгата преовладуваат грубостите и [[Натурализам|натурализмот]], сепак нежното и убавото како нежна нишка се провлекуваат низ провлекуваат низ неа. Во романот струи нешто исконско и вистинско, нешто што тера на сеќавање, на размислување и на споредување.<ref>Čarls Bukovski, ''Bludni sin''. Beograd: BIGZ, 1986.</ref>
 
== Наводи ==