Разлика помеѓу преработките на „Колонија Гренланд“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: language=English → language=en using AWB
с (clean up, replaced: language=English → language=en using AWB)
}}
 
'''Колонија Гренланд''' била поранешна колонија на [[Данска]]. Колонијата го заземала целиот остров [[Гренланд]]. Оваа колонија била краткотрајна бидејќи траела од 1950 до 1953 година, кога статусот на колонија бил укинат. Колонијата во својата историја имала само еден гувернер поставен од Данска.<ref>{{cite web|url=http://www.worldstatesmen.org/Greenland.html|title=Greenland (Kalaallit Nunaat)|publisher=World Statesmen|language=Englishen|accessdate=30 June 2016}}</ref>
 
==Историја==
 
{{Гренланд-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Гренланд]]
[[Категорија:Поранешни колонии на Данска]]