Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Додадени 895 бајти ,  пред 1 година
с
 
== Историja ==
Исто ријата на ова село е прилично долга, но не целосно јасна. Постојат голем број анкети и истрачувања од кои најверодостјан е легендата за владетелот Дими. Се смета дека тој бил голем восјсководец во соседните села пред долго време( пред околу 300 години). Со својата војска, успеал да стигне до селото и да го освои, со што му припаднала најубавата девојка од Дивле позната под името Љупка. Ова село има едно поголемо обележје, " Димиевите кули ", кој се малку по длабоко во шумата близу селото.
 
== Економија ==
34

уредувања