Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Додадени 12.828 бајти ,  пред 11 месец
Опширно проширување на темата со цел обезбедување повеќе информации на читателите
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Опширно проширување на темата со цел обезбедување повеќе информации на читателите)
}}
 
'''Евровизија 2001''' беше 46-тиоттoто Евровизискииздание концертна Евровизија, којкое се одржа на 12 мај 2001оддржа во [[Копенхаген]], [[Данска]], во Parken Stadium. За прв пат, послем 36 години учество, Данска е домаќин на Евровизија, благодарение на победата на браќата Олсен, кои победија на Евровизија 2000, во Стокхолм.
 
после победата на [[:en:Olsen_Brothers|Olsen Brothers]]  во [[Стокхолм|Стокхолм, Шведска]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[:en:Fly_on_the_Wings_of_Love|Fly on the Wings of Love]]. Ова беше втор пат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше оддржан на 12 мај 2001. Арена- домаќин на натпреварот беше [[:en:Parken_Stadium|Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била оддржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 35000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 16000 достигнат претходната година во [[Шведска]].
Логото на Евровизија 2001 година, е направено од 4 кругови, распоредени така што креираат срце. Тие беа вклучени и во дизајнот на сцената, со полесна конструкција која што беше направена од истите 4 кругови.
 
Шоуто го отвориле [[:en:Olsen_Brothers|Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[:en:Fly_on_the_Wings_of_Love|Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна "Walk Right Back" која била тогашен хит во Данска. Водители биле Данската новинарка и ТВ- водителка [[:en:Natasja_Crone_Back|Crone Back]] и познатиот дански актер [[:en:Søren_Pilmark|Søren Pilmark]].
 
[[Франција]], [[Грција]] и [[Словенија]] биле големите фаворити за победа , но како што се одвивало гласањето, трката за победа била помеѓу домаќинот [[Данска]] и [[Естонија]]. На натпреварот победи [[Естонија]] која ја претставуваше [[:en:Tanel_Padar|Tanel Padar]], [[:en:Dave_Benton|Dave Benton]] и [[:en:Soul_Militia|XXL]] со песната [[:en:Everybody_(Tanel_Padar_and_Dave_Benton_song)|Everybody]] напишана од [[:en:Ivar_Must|Ivar Must]] и Maian-Anna Karmas, која освои вкупно 198 поени. Земјата- домаќин, [[Данска]], го освои второто место со 177 поени. На третото место беше [[Грција]] со 147 поени, а со тоа и најдобриот пласман на [[Евровизија]] на [[Грција]] дотогаш. [[Франција]] го зазеде четвртото место со 142 поени, а [[Шведска]] со 100 поени го освои петото место.
 
[[:en:Dave_Benton|Dave Benton]] кој бил роден и израснат на [[Аруба]], бил првиот црнец, а воедно, на возраст од 50 години и 101 ден за време на победата, и најстариот човек кој победил на [[Евровизија]]. Исто така, тоа беше прв пат да победи Источно Европска земја, една од [[Балтички држави|Балтичките држави]], како и држава од Екс- [[Советски Сојуз|СССР]].
 
<br />
 
== Локација ==
 
[[Копенхаген]], главниот град на [[Данска]] беше домаќин на 46-тото издание на Евровизија. [[:en:Parken_Stadium|Parken Stadium]] беше избран за место на оддржување на ова издание, фудбалски стадион во областа [[:en:Indre_Østerbro|Indre Østerbro]] [[Копенхаген|Копенхаген, Данска]] , изграден од 1990 до 1992. [[:en:DR_(broadcaster)|Данската национална телевизија (DR)]] се соочила со различни проблеми при организацијата на шоуто, како на пример немање доволна средства за организација или барање на соодветно место за оддржување на натпреварот, Трите најголеми градови во [[Данска]]  - [<nowiki/>[[Копенхаген]], [[Орхус]] и [[Оденсе]], испратиле понуди за да го организираат натпреварот. Конечно [[:en:DR_(broadcaster)|DR]] го избрала големиот [[:en:Parken_Stadium|фудбалски стадион Parken]] како место за натпреварот, по што компанијата која го оддржувала стадионот се согласила да додаде повлекувачки кров на стадионот. Ова решение направи да [[:en:Parken_Stadium|Parken Stadium]]  биде најголемото место каде некогаш се оддржала [[Евровизија]], но не се покажало како и најуспешно, бидејќи многу од 38000-те илјади гледачи не можеле да ја видат сцената и за многу учесници салата била преголема.
 
=== Формат ===
Логото на Евровизија 2001 беше направено од четири кругови сместени во форма на срце. Четирите кругови исто така беа поставени и на сцената, односно светлосната конструкција беше направена од истите четири прстени.
 
Промени се случија во квалификацискиот процес за [[Евровизија 2002]], односно, заедно со ''Големата четворка'' ([[Германија]], [[Франција]], [[Шпанија]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]]), за [[Евровизија 2002]] ќе се квалификуваат и 15-те најдобро пласирани држави на Евровизија 2001. Останатите места за [[Евровизија 2002]] ќе бидат пополнети со држави кои беа исклучени од натпреварувањето во 2001 поради низок просек на поени во годините 1996-2000.
 
Ждрепката за редот на настапување се случила на 21 ноември 2000.
<br />
 
=== Инциденти ===
Контроверзноста повторно се појави во натпреварот: ТВ-коментаторот на [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] [[:en:Terry_Wogan|Terry Wogan]] постојано даваше критички коментари за домаќините и ги нарекуваше "Doctor Death and the Tooth Fairy/The Little Mermaid" поради нивниот римуван говор. Данците беа толку навредени што БиБиСи беше должна да се извини за коментарите на. [[:en:Terry_Wogan|Wogan]]. Контроверзност исто така ја опкружи и шведската песна [[:en:Listen_to_Your_Heartbeat|"Listen To Your Heartbeat"]] кој повеќе пати беше обвинета за плагијат на белгиската песна за [[:en:Eurovision_Song_Contest_1996|Евровизија 1996]], [[:en:Liefde_is_een_kaartspel|"Liefde is een kaartspel"]]. Сепак, [[Европска радиодифузна унија|ЕБУ]] реши предметот да биде предаден на суд, а песната да се натпреварува се’додека судот не одлучи дека е плагијат. Најпрво на ова не се согласија шведските текстописци, од кои еден беше [[:en:Thomas_G:son|Thomas G:son]], но откако белгиските текстописци и авторската организација САБАМ извршија притисок за правно дејство, беше најдено решение.
<br />
 
== Земји учеснички ==
Поради правилото на испаѓање на [[Европска радиодифузна унија|ЕБУ]], најниско- рангираните земји од годината требаше да ја напуштат следната Евровизија, односно, најниско- рангираните земји од [[Евровизија 2000]] немаа право на учество во 2001, што значеше дека најниско- рангираните земјите од 1999 имаа право за учествуваат на Евровизија 2001. [[Босна и Херцеговина]], [[Грција]], [[Литванија]], [[Полска]], [[Португалија]] и [[Словенија]] повторно зедоа учество, додека [[Австрија]], [[Белгија]], [[Кипар]], [[Финска]], [[Македонија]], [[Романија]] и [[Швајцарија]], 7-те земји со најнизок просек во последните 5 натпревари, беа отфрлени. Ова значеше дека вкупниот број на земји- учеснички е 23.
 
=== Повратни претставници ===
[[:en:Tanel_Padar|Tanel Padar]] беше придружен вокал за [[:en:Eda-Ines_Etti|Eda-Ines Etti]] во [[Евровизија 2000|2000]]
 
<br />
== Резултати ==
{| class="sortable wikitable" style="width:70%;"
| 21 || {{flag|Malta}} || Англиски јазик || Fabrizio Faniello || "Another Summer Night" || 9 || 48
|-
| 22 || {{flag|Greece}} || Грчки јазик, Англиски јазик || Antique]] || "Die for You" || 3 || 147
|-
| 23 || {{flag|Denmark}} || Англиски јазик || Rollo & King || "Never Ever Let You Go" || 2 || 177
|-
|}
 
 
== Табела со резултати ==
Најголемиот број од земјите учеснички користеле гласање на публикана, каде на најгласаните 10 песни им беа доделени 12, 10, 8-1 поени. Во 2001 ЕБУ за прв пат воведе можност за 50% гласови од публиката и 50% гласови од жирито за државите кои не сакаа 100% гласање на публика.
{| class="wikitable"
! rowspan="25" |Учесници
! colspan="25" |Гласачи
|-
!
!Вкупно
поени
!NL
!IS
!BA
!NO
!IL
!RU
!SE
!LT
!LV
!HR
!PT
!IE
!ES
!FR
!TR
!GB
!SI
!PO
!DE
!EE
!MT
!GR
!DK
|-
!Холандија
!16
|
|
|
|
|5
|1
|
|
|
|
|6
|
|
|
|
|
|4
|
|
|
|
|
|
|-
!Исланд
!3
|
|
|
|1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|2
|-
!БиХ
!29
|
|
|
|
|
|
|4
|
|
|10
|
|
|
|
|
|
|7
|
|
|
|1
|
|7
|-
!Норвешка
!3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|-
!Израел
!25
|
|
|6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|10
|7
|
|
|
|
|
|
|2
|
|-
!Русија
!37
|
|5
|
|
|3
|
|
|10
|8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|4
|2
|5
|
|-
!Шведска
!100
|
|7
|3
|2
|8
|2
|
|2
|6
|4
|5
|8
|5
|2
|8
|8
|
|5
|
|7
|8
|
|10
|-
!Литванија
!35
|5
|1
|2
|
|4
|10
|1
|
|5
|
|
|1
|
|
|
|4
|2
|
|
|
|
|
|
|-
!Латвија
!16
|
|
|
|
|
|
|
|8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|8
|
|
|
|-
!Хрватска
!42
|
|
|7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|10
|
|5
|
|3
|
|10
|7
|
|-
!Португалија
!18
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|6
|'''12'''
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|-
!Ирска
!6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|1
|
|
|
|
|5
|
|
|
|
|
|
|
|-
!Шпанија
!76
|7
|2
|5
|4
|'''12'''
|
|5
|
|4
|
|7
|3
|
|5
|6
|3
|1
|1
|
|3
|
|8
|
|-
!Франција
!142
|8
|4
|'''12'''
|7
|2
|'''12'''
|6
|7
|7
|6
|'''12'''
|7
|3
|
|1
|6
|6
|10
|6
|10
|
|4
|6
|-
!Турција
!41
|3
|
|
|
|
|
|
|
|
|7
|
|
|
|7
|
|
|
|
|7
|
|4
|10
|3
|-
!О.К.
!28
|2
|
|
|
|
|3
|
|3
|3
|3
|2
|4
|1
|
|
|
|
|2
|2
|
|3
|
|
|-
!Словенија
!70
|4
|6
|10
|6
|1
|4
|7
|4
|
|8
|
|2
|2
|1
|
|
|
|6
|4
|5
|
|
|
|-
!Полска
!11
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|3
|
|5
|
|
|
|1
|-
!Германија
!66
|1
|
|
|3
|
|8
|
|
|1
|1
|10
|6
|10
|6
|3
|2
|
|4
|
|1
|5
|1
|4
|- style="font-weight:bold;backround: #ADFF2F;"
|Естонија
!198
|12
|10
|4
|10
|6
|6
|8
|12
|12
|2
|
|10
|8
|8
|12
|12
|12
|12
|10
|
|12
|12
|8
|-
!Малта
!48
|
|3
|1
|5
|
|7
|3
|1
|
|
|
|
|4
|
|2
|1
|
|3
|7
|3
|
|3
|12
|-
!Грција
!147
|6
|8
|8
|8
|10
|5
!12
|5
|2
|5
|4
|5
|'''12'''
|3
|5
|7
|8
|8
|8
|6
|7
|
|5
|-
!Данска
!177
|10
|'''12'''
|
!12
|7
|
|7
|6
|10
|'''12'''
|8
|'''12'''
|7
|4
|4
|10
|10
|7
|'''12'''
|'''12'''
|6
|6
|
|}
 
=== 12 поени ===
Во табелата што следи се претставени сите 12 поени добиени во финалето:
{| class="wikitable"
!Број
!Добитник
!Гласачи
|-
|9
|Естонија
|Грција, Латвија, Литванија, Малта, Холандија, Полска, Словенија, Турција, Обединето Кралство
|-
|6
|Данска
|Исланд, Хрватска, Естонија, Германија, Ирска, Норвешка Грција, ЛЧ
|-
|3
|Франција
|Босна и Херцеговина, Португалија, Русија
|-
|2
|Грција
|Шпанија, Шведска
|-
| rowspan="3" |1
|Шпанија
|Израел
|-
|Малта
|Данска
|-
|Португалија
|Франција
|}
{{никулец}}
98

уредувања