Фудбалска репрезентација на Украина: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox national football team
| Name = Украина
| Nickname = ''Головна команда''<br/> ''Жовто-Сині'' (Жолто-сини)
| Badge = Logo Fédération Ukraine Football 2016.svg
| Badge_size = 140
| Association = {{nowrap|[[Украински Фудбалски Сојуз]] (UAF)}}<br />{{lang|uk|Українська Асоціація Футболу}}
| Confederation = [[УЕФА]] ([[Европа]])
| Coach = [[Андриј Шевченко]]<ref>{{cite web|url=http://www.ua-football.com/ukrainian/national/1468585535-shevchenko-glavnyy-trener-sbornoy-ukrainy.html|title=Шевченко - главный тренер сборной Украины|first=Внешние|last=источники|publisher=}}</ref>
| Captain = [[Андриј Пјатов]]
| Most caps = [[Анатолиј Тимошчук]] (144)
| Top scorer = [[Андриј Шевченко]] (48)
| Home Stadium =
| FIFA Trigramme = UKR
| FIFA Rank =
| FIFA max = 11
| FIFA max date = февруари 2007
| FIFA min = 132
| FIFA min date = септември 1993
| Elo Rank =
| Elo max = 14
| Elo max date = ноември 2010
| Elo min = 69
| Elo min date = 29 март 1995
| pattern_la1 = _ukr18h
| pattern_b1 = _ukr18h
| pattern_ra1 = _ukr18h
| pattern_sh1 =
| pattern_so1 =
| leftarm1 = FFE000
| body1 = FFE000
| rightarm1 = FFE000
| shorts1 = FFE000
| socks1 = FFE000
| pattern_la2 = _ukr18a
| pattern_b2 = _ukr18a
| pattern_ra2 = _ukr18a
| pattern_sh2 =
| pattern_so2 =
| leftarm2 = 0000FF
| body2 = 0000FF
| rightarm2 = 0000FF
| shorts2 = 0000FF
| socks2 = 0000FF
| First game = {{Fb|Ukraine}} 1-3 {{fb-rt|HUN}}<br/> 29 април 1992)
| Largest win = {{Fb|Ukraine}} 9–0 {{fb-rt|SMR}}<br/> 6 септември 2013)
| Largest loss = {{fb|CRO}} 4–0 {{Fb-rt|Ukraine}}<br/>25 март 1995)<br/> {{fb|ESP}} 4–0 {{Fb-rt|Ukraine}} 14 јуни 2006) <br />{{fb|CZE}} 4–0 {{Fb-rt|Ukraine}} <br />6 септември 2011)
| World cup apps = 1
| World cup first = 2006
| World cup best = четвртфинале ([[Светско првенство во фудбал 2006|2006]])
| Regional name = [[Европско првенство во фудбал|Европско првенство]]
| Regional cup apps = 3
| Regional cup first = [[Европско првенство во фудбал 2012|2012]]
| Regional cup best = Групна фаза ([[Европско првенство во фудбал 2012|2012]], [[Европско првенство во фудбал 2016|2016]], [[Европско првенство во фудбал 2020|2020]])
}}
'''Фудбалска репрезентација на Украина''' ({{lang-uk|збірна України з футболу}}) — национален фудбалски тим на [[Република Украина]], кој е раководен од [[Украински Фудбалски Сојуз|Украинскиот Фудбалски Сојуз]]. Најчесто, украинската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на [[Олимписки стадион (Киев)|Олимпискиот стадион]] во [[Киев]].
 
НајдобритеПо успесиукраинската коинезависност гии постигналаотцепот Украинана земјата од [[Советскиот сојуз]], тие го одиграле својот прв натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Унгарија|Унгарија]] на [[29 април]] [[1992]] година. Најголем успех на тимот на светската сцена било стигнувањето до четвртфиналето на [[ЕвропскоСветско првенство во фудбал 2006|ЕвропскотоСветското првенство]] во [[2006]] година.
 
Како нација домаќин, Украина автоматски се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2012|УЕФА Евро 2012]]. Четири години подоцна, Украина се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2016|Еуро 2016]] преку плеј-оф-рутата, првпат преку квалификацискиот процес, бидејќи тие завршиле на третото место во својата квалификациска група.
 
Украина се смета за специфичен случај која има успешна младинска фудбалска елита во Европа и светот, но сепак не успева да го донесе истиот успех во сениорска фаза. Екипата до 20 години на Украина е актуелен светски шампион, додека екипата на до 21 години освоила сребрен медал на Европскиот шампион.
 
 
 
 
[[Категорија:Фудбалот во Украина]]