Разлика помеѓу преработките на „Праксис школа“

Додадени 20 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
 
'''Праксис школата''' — [[марксизам|марксистичко]]-[[хуманизам|хуманистичко]] филозофско движење во [[СФРЈ|СФР Југославија]], најзастапено помеѓу професорите на филозофските факултети во [[Загреб]] и [[Белград]], во 60-тетите и 70-тите години на XX век. Најпознати претставници беа [[Гајо Петровиќ]] и [[Милан Кангрга]] од Загреб и [[Михаило Марковиќ]] од Белград. Од [[1964]] до [[1974]] „Праксисовците“ го објавуваат списанието „Праксис“, кое во тој период се сметаше за едно од водечките во светски рамки во областа на теоретската марксистичка мисла. Исто така, тие ја организираа и познатата Корчуланска летна школа.
 
== Основни карактеристики ==
 
== Надворешни врски ==
* [httphttps://www.praxis-arhiva.netmemoryoftheworld.org/#/books/ Дигитална архива на „Праксис“ и Корчуланската летна школа] (на српскохрватски)
* [http://www.marxists.org/makedonski/tematska/praxis/index.htm Праксисова архива на Македонската марксистичката архива]
* [http://www.marxists.org/subject/praxis/index.htm Праксисова архива на Марксистичката интернет архива] (на англиски)
5.933

уредувања