Јакоб Беме: Разлика помеѓу преработките

Додадени 704 бајти ,  пред 2 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(дополнување)
[[Податотека:Jacob-Böhme.jpg|мини|Јакоб Беме]]
 
'''Јакоб Беме''' ([[Полска]], [[24 април]] [[1575]] - [[Германија]], [[17 ноември]] [[1624]]) — познат германски [[филозоф]]. Се занимавал со [[чевларство]]. Беме во делата што ги пишувал многу често ја цитирал [[Библија|Библијата]], ретко цитирал други дела или пак автори. [[Автобиографија|Автобиографските]] белешки и содржината на неговите дела ни укажуваат на тоа дека имал солидни познавања на [[Астрологија|астролошките]] и [[Алхемија|алхемичарските]] литературни дела од тој период. Во времето кога го изучувал [[занает]]от, тој се запознал со писмените белешки на [[Каспер Швенкфелд]], кој се борел и проповедлалпроповедал слободно [[христијанство]] и го отфрлал влијанието на црквата. За Беме многумина сметаат дека не бил многу образован, туку дека природата го научила сесè што знаел во животот. Овој писател и филозоф извршил големо влијание со неговите дела и погледи кон светот не само во Германија, туку и во многу други земји ширум светот како што се [[Англија]], [[Холандија]] и подоцна во [[Соединети Американски Држави|САД]].
 
==Значење и влијанае==
Беме извршил големо влијание со неговите дела и погледи кон светот, и тоа не само во [[Германија]], туку и во многу други земји ширум светот, како што се: [[Англија]], [[Холандија]], а подоцна и [[Соединети Американски Држави|САД]]. Беме е опеан во една песна на полскиот поет [[Тадеуш Ружевич]].<ref>Tadeuš Ruževič, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg / Čigoja štampa, 2013, стр. 243-244.</ref> Исто така, тој е еден од споредните ликови во [[роман]]от „[[Подемот и падот на паркинсоновата болест|Подемот и падот на Паркинсоновата болест]]“ на српскиот писател [[Светислав Басара]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Германски филозофи]]