Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

дополнување
(дополнување)
[[Податотека:Bacon by Gray 257.jpg|мини|десно|Портрет на Френсис Бејкон од Реџиналд Греј, 1960 г. [[Национална портретна галериј]], Лондон]]
 
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|1909}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) — најпознат англиски [[сликар]] на [[XX век]].
 
== Биографија ==
Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] биле платени 140 000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ бил продаден за 6 270 000 американски [[Долар|долари]]. По смртта на Бејкон, цената на неговите дела започнала да расте вртоглаво: Така, во [[2008]] година, неговиот Триптих од 1976 година бил продаден за повеќе од 80 милиони долари, додека во ноември [[2013]] година уште едно негово дело достигнало рекордна цена. Имено, неговата слика од [[1969]] година, под наслов "Три студии на Лусијан Фројд", на аукцијата во Њујорк, организирана од страна на "[[Кристи]]", била продадена за дури 142,4 милиони долари.<ref>"Бекон е дома", ''Економија и бизнис'', година 16, ноември 2013, стр. 78.</ref>
 
==Значење и влијание==
* Една песна на полскиот поет [[Тадеуш Ружевич]] од 1994-1995година се вика „Френсис Бекон или [[Диего Веласкес]] на заболекарскиот стол.<ref>Tadeuš Ruževič, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg / Čigoja štampa, 2013, стр. 114-125.</ref>
 
{{Англија-био-никулец}}