Разлика помеѓу преработките на „Иранско-американски конфронтации од 2019 година“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Во изработка}}
{{Актуелност}}
'''Воената криза во Персискиот Залив''', може да се сретне и називот '''Иранско-американски конфронтации''', претставува континуирано засилување на воената тензија меѓу [[Иран]] и [[Соединетите Американски Држави]] во регионот на [[Персискиот Залив]], која започнала во мај 2019 година и сè уште трае. Кризата се смета како дел од [[посредничка војна]] меѓу Иран и [[Саудиска Арабија]], позната како [[Студена војна]] на [[Блискиот Исток]] која потекнува уште од крајот на 1970-тите години.