Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Додадени 319 бајти ,  пред 8 месеци
===Сонот како тема во филмот===
* „[[Сонувачи (филм од 2003)|Сонувачи]]“ (''Dreamers'') - [[филм]] на [[режисер]]от [[Бернардо Бертолучи]] (''Bernardo Bertolucci'') од 2003 година.<ref>[https://www.imdb.com/title/tt0309987/ IMDb, The Dreamers (2003) (пристапено на 19.9.2018)]</ref>
* „[[Зимски сон (филм)|Зимски сон]]“ (''Kis Uykusu'') - [[филм]] на [[режисер]]от [[Нури Билге Џејлан]] од 2014 година.<ref>''Пази се! Доаѓа Cinedays 13.'' Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 51.</ref>
* „Сонот за крвта и душата“ - краток филм на режисерот [[Игор Алексов]] од 2018 година.<ref>Кинотека на Република Северна Македонија, ''Програма мај 2019''.</ref>