Разлика помеѓу преработките на „Галеби“

Додадени 373 бајти ,  пред 1 година
с
==Галебот како тема во уметноста==
* „Кон галебот што кружи над мојата глава“ - песна на македонскиот поет [[Ацо Шопов]].<ref>Ацо Шопов, ''Песни''. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 36.</ref>
* „Галебе мој тажен“ - песна на македонската [[Поп-музика|поп]]-пејачка [[Верица Ристевска]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=QGOAhymaa3o YouTube, Галебе мој тажен - Верица Ристевска - Galebe moj tazhen - Verica Ristevska (пристапено на 14.10.2019)]</ref>
 
==Список на видовите==