Разлика помеѓу преработките на „Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Крани“

с
заврше пред неколку време
(нова страница)
 
с (заврше пред неколку време)
Се наоѓа на сретсело. Во кругот на црквата се наоѓаат и денешните селски гробишта.<ref name="книга">{{наведена книга|last=Јовановски |first=Владо|authorlink=Владо Јовановски|title=Населбите во Преспа|url= https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf|accessdate=20 декември 2016|year=2005|publisher=[[Ѓурѓа (Издавачка куќа)|Ѓурѓа]]|location=Скопје|language= македонски|isbn=9789989920554|pages=159}}</ref>
 
Црквата била изградена во 1865 година, а обновена во 1992 година.<ref name="книга" /> На црквата моментално се изведуваат работи за обнова на покривот.
 
== Градба ==
2.137

уредувања