Разлика помеѓу преработките на „Билен чај“

Одземени 102 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:LE POINT DE VUE11n4000.jpg|мини|десно|Билен чај во чајник и шолја]]
'''BиленРастителен чај''' (наречен и '''хербален чај''') — е секаков вид на чај што не е, направен од [[чајно растение|чајната грмушка]] (''Camellia sinensis''), туку од разни [[билки]] и суво [[овошје]]. Билен чај се прави од суви или свежи листови, цветови, плодови или корења од огромен број на билки или овошки. Делот од растениото кој е наменет за правење чај најчесто се потура во зовриена вода, се остава одреден период да отстои, и после се прецедува и се засладува по желба со [[мед]] или [[шеќер]] и [[лимон]].
 
Многу компании произведуваат чај во филтер ќесички, кој е лесен за приготвување, но повеќето љубители преферираатпретпочитаат да козумираатконсумираат чај кои самите го имаат набрано.
 
Билните чаеви имаат лековити дејства и се користат во народната медицина за секаков вид на заболувања.
33

уредувања