Разлика помеѓу преработките на „Мородвис“

Додадени 624 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
* Влашки родови: Ванчовци (1 к.) и Паризовци (1 к.) овде живеат од околу 1900 година, пред тоа биле номадски сточари. Сега се занимаваат со земјоделие и секоја куќа чува по 30 овци. Некои влашки родови се преселиле во [[Дорфулија]], [[Овче Поле]].
* Бугарски родови: Анѓеловци (2 к.), Доневци (2 к.) и Ане (1 к.) доселени се од околината на [[Босилеград]]. Првиот род таму живеел во селото [[Караманица]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=121-122-123-124}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0891 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште с.мородвис
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 416 гласачи.
 
== Културни и природни знаменитости ==
782

уредувања