Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 157 бајти ,  пред 11 месец
с
 
===Независност===
[[Податотека:Independent montenegro.jpg|десно|мини|250п|прослава по прогласувањето на независност.]]
 
Процесот на отцепување бил регулиран со Уставната повелба на Србија и Црна Гора, усвоена на [[4 февруари]] [[2003]] година од страна на двата совети на Сојузното собрание на Сојузна Република Југославија, во согласност со Белградскиот договор од 2002 година меѓу владите на двете конститутивни републики на потоа Сојузна Република Југославија, Црна Гора и Србија. Исто така, се наведува дека земјата-членка која се оддели, ќе ги загуби правата за политички и правен континуитет на федерацијата. Ова значи дека отцепената држава (во овој случај Република Црна Гора) морала да аплицира за членство во сите главни меѓународни институции, како што се [[Обединетите нации]] и да биде признаена од страна на меѓународната заедница, и дека [[Република Србија]] станува целосен наследник на државната заедница. Ниту една држава не се спротивставила на признавањето на новоформираната држава пред референдумот. Ако Србија прогласила независност наместо Црна Гора, Црна Гора би била правоследничка држава. [[Референдум за независност на Црна Гора (2006) |Референдумот]] го задолжил Парламентот, да го почитува неговиот исход и дека мора да ги објави официјалните резултати во рок од 15 дена по денот на гласањето и да постапува по нив во рок од 60 дена. Според резултатите, 55,5% од населението се определило за независнот<ref>{{cite news |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5007364.stm |title=Montenegro vote result confirmed |work=BBC News |date=23 May 2006 |accessdate=11 September 2010}}</ref>.