Разлика помеѓу преработките на „Аркус косинус“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
ситна поправка
(ситна поправка)
(ситна поправка)
 
}}
 
'''Аркус косинус''' – функција инверзна на [[косинус|косинусната функција]] во ограничениот интервал [0,π]. Се користи се за одредување на големина на [[агол]] во овој опсег, када е позната вредноста на неговиот косинус.
 
== Формули ==