Разлика помеѓу преработките на „Роберт Музил“

Додадени 205 бајти ,  пред 1 година
поправка на правопис
(поправка на правопис)
{{Use dmy dates|date=December 2013}}
{{Infobox writer <!-- for more information see [[:Template:Infobox writer/doc]] -->
|name = Роберт Музил
|website = http://www.robertmusil.net/
}}
'''Роберт Музил''' ({{lang-de|link=no|[[Robɛrt ˈMuzɪl]]}} или {{IPA|[[ˈMusɪl]]}}); 6(роден ноемвриво {{роден во|Клагенфурт}}, на {{роден на|6|ноември|1880}}15починат априлво {{починат во|Женева}}, на {{починат на|15|април|1942}}) беше [[Австрија|австриски]] [[писател]] со филозофска ориентација. Неговиот незавршен роман ''[[Човек без својства]]'' ({{lang-de|link=no|Der Mann ohne Eigenschaften}}) се смета за еден од најважните [[романи на дваесеттиот век]]<ref>[http://www.robertmusil.net/ Robert Musil]</ref>.
 
 
 
 
'''Роберт Музил''' ({{lang-de|link=no|[[Robɛrt ˈMuzɪl]]}} или {{IPA|[[ˈMusɪl]]}}; 6 ноември 1880 – 15 април 1942) беше австриски писател со филозофска ориентација. Неговиот незавршен роман ''[[Човек без својства]]'' ({{lang-de|link=no|Der Mann ohne Eigenschaften}}) се смета за еден од најважните [[романи на дваесеттиот век]]<ref>[http://www.robertmusil.net/ Robert Musil]</ref>.
 
==Биографија==
 
Музил е роден во [[Клагенфурт]], [[Карантанија]], бил син на инженерот[[инженер]]от Алфред ''Едлер фон'' Музил. Бил крстен како ''Роберт Матијас Музил'', а неговото официјално име било ''Роберт Матијас Едлер фон Музил'', негова мајка билбила Хермине Бергавер. Од 1892 до 1894 година учел воен интернат во [[Ајзенштат]], а потоа во [[Хранице]] (Прешевски округОкруг)]] (1894-1897). Доживувањата од школувањата во воените интернати се рефлектирале во неговиот прв роман '' Заблудите на питомецот Торлес''<ref>[http://macedonian.traduki.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1717:musil-robert&catid=61:autorinnen&Itemid=129/ Музил, Роберт]</ref>.
 
По дипломирањето, Музил студирал на воената академија во [[Виена]] во текот на есента 1897 година, но потоа се префрлил на Техничкиот универзитет во [[Брно]]. За време на техничките студии, пројавил голем интерес за книжевноста[[книжевност]]а и филозофијата[[филозофија]]та, а по завршувањето работел како асистент - волонтер на Машинскиот факултет.
 
Незадоволен од својот инжинерскиинженерски позив, запишал и завршил докторкидокторски студии по [[психологија]] и филозофија.
 
Од почетокот на 1920-тите, Музил претежно живеел во [[Берлин]], но, исто така не ги прекинувал и релациите со [[Виена]].
 
За време на [[нацизам|нацизмот]], биле забранети неговите дела биле забранети. Од 1939 година, заедно со својата сопруга, Марта, еврејка[[Евреи|Eврејка]] по потекло, заминале во егзил во [[Швајцарија]], каде и што починал на возраст од 61 година во 1942 година.
 
==Творештво==
[[FileПодатотека:Klagenfurt - Musilhaus - Robert Musil.jpg|thumbмини|leftлево|Портрет на Роберт Музил - Музеј на Музил во [[Клагенфурт]]]]
 
Првата книга на Роберт Музил е романот[[роман]]от ''Заблудите на питомецот Торлес'', објавен во 1906 година. Во 1911 година ја објавил книгата збирка на раскази ''Соединенија'', како и есејот[[есеј]]от ''Непристојното и болното вво уметноста'' во 1918 година. Во 1924 година, ја објавил книгата ''Три жени'', а во 1933 година го објавил зборникот на есеи ''Посмртни творби при живот''.
[[File:Klagenfurt - Musilhaus - Robert Musil.jpg|thumb|left|Портрет на Роберт Музил - Музеј на Музил во [[Клагенфурт]]]]
 
Романот ''Човек без својства'' е едно од големите ремек-дела на европската литература од XX век. ''Човек без својства'' е мајсторски изградена мешавина од роман, есеј, политичка [[сатира]], историска хроника и филозофска расправа и токму поради тоа преставува вистински интелектуален предизвик за секој читател, но исто така и неизбежна лектира за секој сериозен познавач на книжевноста. Врз него работел една деценија, од 1933 до неговата смрт 1942 година. Романот е монументален и по обемот на страниците, пишуван на над 1700 страници.
Првата книга на Роберт Музил е романот ''Заблудите на питомецот Торлес'', објавен во 1906 година. Во 1911 година ја објавил книгата збирка на раскази ''Соединенија'', како и есејот ''Непристојното и болното в уметноста'' во 1918 година. Во 1924 година, ја објавил книгата ''Три жени'', а во 1933 година го објавил зборникот на есеи ''Посмртни творби при живот''.
 
Роберт Музил, во своето севкупно творештво се движи убедливо, длабоко внесувајќи литературни постапки и стилови коиукои се во една паралелна линија, особено со творештвото на [[Џемс Џојс]]. Во неговата мисловна полифонија и невообичаена, оригинална и индивидуална сложена метафорична структура, тој го продолжува наследството на [[Марсел Пруст]], со што заедно со Џојс, се всушност основните, фундаментални темели и столбови врз кои ќе се потпри и ќе се изградува целата современа модерна европска и светска литература од почетокот на дваесеттиот век до денес<ref>[https://www.virtualvienna.net/the-great-austrian-writer-robert-musil/ The great Austrian writer Robert Musil]</ref>.
Романот ''Човек без својства'' е едно од големите ремек-дела на европската литература од XX век. ''Човек без својства'' е мајсторски изградена мешавина од роман, есеј, политичка сатира, историска хроника и филозофска расправа и токму поради тоа преставува вистински интелектуален предизвик за секој читател, но исто така и неизбежна лектира за секој сериозен познавач на книжевноста. Врз него работел една деценија од 1933 до неговата смрт 1942 година. Романот е монументален и по обемот на страниците, пишуван на над 1700 страници.
 
Роберт Музил, во своето севкупно творештво се движи убедливо, длабоко внесувајќи литературни постапки и стилови коиу се во една паралелна линија, особено со творештвото на [[Џемс Џојс]]. Во неговата мисловна полифонија и невообичаена, оригинална и индивидуална сложена метафорична структура, тој го продолжува наследството на [[Марсел Пруст]], со што заедно со Џојс, се всушност основните, фундаментални темели и столбови врз кои ќе се потпри и ќе се изградува целата современа модерна европска и светска литература од почетокот на дваесеттиот век до денес<ref>[https://www.virtualvienna.net/the-great-austrian-writer-robert-musil/ The great Austrian writer Robert Musil]</ref>.
 
==Награди==
 
Добитник бил на значајните литературни награди, наградата - ''ХаинрихХајнрих фон Клајст'' во 1923 година, ''Уметничката награда на градот Виена'' во 1924 година и наградата ''Герхарт Хауптман'' во 1929 година.
 
Ве негова чест градот Виена ја доделува угледната и афирмирана награда ''Роберт Музил''<ref>[http://scihi.org/robert-musil-man-without-qualities/ Man without Qualities]</ref>..
 
==Библиографија==
[[FileПодатотека:Musil, Robert – Grigia, 1923 – BEIC 3279160.jpg|thumb|''Григија'' (1923)]]
 
 
* ''Заблудите на питомецот Торлес'', роман, 1906<ref>[https://www.amazon.com/Robert-Musil/e/B000AQ48OI/ Books By Robert Musil]</ref>.
*[http://www.metroactive.com/papers/metro/12.07.95/books-9549.html/ epic novel ]
*[http://www.greatbooksguide.com/Musil.html/ Exhuming Robert]
 
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ: Музил, Роберт}}
 
[[Категорија:Австриски писатели]]
[[Категорија:Родени в Клагенфурт]]
[[Категорија:Австриски есеисти]]
[[Категорија:ПисателиМодернистички модернистиписатели]]