Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Според истражувањата од 1962 година, родови во селото се:
 
* '''Староседелци:''' ''Чолаковци (11 к.), Дранковци (2 к.), Прневци (1 к.), Шумаровци (1 к.), Дунѓерци (3 к.), Винчанци (2 к.), Џигеранци (3 к.), Ѓоревци (2 к.), Ристевци (6 к.), Бошковци (5 к.), Груљевци (1 к.), Кметовци (3 к.), Џеповци (3 к.), Бардевци (1 к.), Витановци (7 к.), Чистевци (1 к.), Петковци (14 к.), Руменинци (4 к.), Карабпци (6 к.), Шалевци (2 к.), Кутлевци (1 к.) и Домазетовци (3 к.)'' последниот род потекнува од домазет кој бил од селото Дивле.
* '''Доселеници:''' ''Пајевци (1 к.), Маѓеровци (1 к.) и Смилковци (1 к.)'' доселени се, но не знаат од каде.<ref>{{Наведена книга|title=Сеоска насеља скопске котлине|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=|year=1964|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања