Разлика помеѓу преработките на „Благородништво“

Додадени 224 бајти ,  пред 2 години
* „Ноќен монолог на еден шкотски благородник“ (''Monologo notturno di un nobile scozzese'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 50-53.</ref>
* „Смртта на баронот Гандара“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref>Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.</ref>
* „[[Гроф]]ицата“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref>Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.</ref>
 
==Поврзано==