Бартолд Хајнрих Брокес: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
Нема опис на уредувањето
Бартолд Хајнрих Броке ( роден на 22 септември - починал на 16 јануари 1747 година) - германски поет.
=== За поетот ===
Бартолд бил роден во Хамбург, Германија. Се образовал во граматичкото училиште Gelehrtenschule des johanneums во Хамбург. Исто така учел правна наука во Хале. По патувањата во Италија, Франција и Холандија одлучил да се врати и да живее во своето родно место. Во 1720 година добил значајно место во германската влада. Помеѓу 1735 и 1741 година работел како функционер на висока позиција во едно мало гратче во Германија. Починал во Хамбург.
877

уредувања