Разлика помеѓу преработките на „Крстарицата Потемкин (филм)“

с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
[[Податотека:Vintage Potemkin.jpg|мини|Плакатот за филмот „Крстарицата Потемкин“]]
'''Крстарицата Потемкин''' ([[руски]]: ''Бронено́сец Потёмкин'') - советски [[филм]] од 1925 година, во [[режија]] на [[Сергеј Ејзенштајн]], а во продукција на „[[Мосфилм]]“. Главните улоги ги играат: [[Александар Антонов]], [[Владимир Барски]] и [[Григориј Александров]]. Филмот е снимен според вистинит настан - бунтот на морнарите од [[крстарица|крстарицата]] „Потемкин“ со кој започнала [[Руска револуција (1905)|руската револуција од 1905]] година. Филмот бил снимен по порачка на советската власт, по повод дваесетгодишнината од неуспешната [[револуција]] при што власта [[Цензура|цензурирала]] некои делови од филмот, меѓу кои и зборовите на [[Лав Троцки]]. Според многу филмски критичари, филмот претставува недвосмислена [[пропаганда]], но и како исклучително остварување кое донесло голем број иновации во [[кинематографија]]та. Притоа, тој се смета за еден од најдобрите и највлијателните дела во [[Историја на филмот|историјата на филмот]].<ref>[http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/254/rts-3/2144535/ciklus-filmova-sergeja-ejzenstajna-oklopnjaca-potemkin.html РТС (пристапено на 1.2.2019)]</ref> Така, на [[Светски саем|Светскиот саем]] одржан во [[Брисел]] во 1958 година (''Expo 58''), тој бил прогласен за најдобар филм на сиетсиte времиња,<ref name="Potem">[http://www.mtv.com/news/2764734/whats-the-big-deal-battleship-potemkin-1925/ What's the Big Deal?: Battleship Potemkin (1925)]. Retrieved March 10, 2017.</ref><ref name=EbertFest>{{cite web|url=http://www.ebertfest.com/one/battleship_rev.htm|title=Battleship Potemkin by Roger Ebert|accessdate=2010-11-28|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20101122192943/http://ebertfest.com/one/battleship_rev.htm|archivedate=22 November 2010|df=dmy-all}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.filmsite.org/greatfilmssummary.html|title=Top Films of All-Time|accessdate=2010-11-28}}</ref> а во 2012 година, [[Британски филмски институт|Британскиот филмски институт]] го избрал на 11. место на списокот на најдобрите филмови на сите времиња.<ref>{{cite web|url=http://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time|title=The 50 Greatest Films of All Time|work=[[British Film Institute]]|publisher=[[Sight & Sound]]|date=September 2012|accessdate=January 1, 2018}}</ref>
 
[[File:Броненосец «Потёмкин», noaudio.ogv|thumb|''Крстарицата Потемкин'']]