Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Додадени 1.729 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
{{Инфокутија Фудбалер 3|image=Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|fullname=Oliver Bierhoff|height={{height|m=1.91}}|currentclub=[[Germany national football team|Germany]] (Business manager)|position=[[Forward (association football)#Striker|Striker]]}} '''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор: ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониран германски поранешен [[Фудбал|фудбалер,]] кој го постигнал првиот златен гол во историјата на меѓународниот фудбал за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на Евро 96 , со што ја дефинира кариерата што го зацврсти во меѓународниот центар на внимание.
|name = Оливер Бирхоф
|image = [[File:Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|250px|]
|image_size = 250px
|fullname = Оливер Бирхоф
|height ={{height|m=1.91}}
|birth_date = {{birth date and age|1968|5|1|df=y}}
|birth_place = [[Карслуе]], Западна Германија
|currentclub = [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] (Деловен менаџер)
|position = [[Напад (фудбал)Напад]]
|years1 = 1986–1988 | caps1 = 31 | goals1 = 4 | clubs1 = {{ Fb team KFC Uerdingen 05}}
|years2 = 1988–1990 | caps2 = 34 | goals2 = 6 | clubs2 = {{ Fb team Hamburger SV}}
|years3 = 1990 | caps3 = 8 | goals3 = 0 | clubs3 = {{ Fb team Borussia Mönchengladbach}}
|years4 = 1990–1991 | caps4 = 32 | goals4 = 23 | clubs4 = {{ Fb team SV Austria Salzburg}}
|years5 = 1991–1995 | caps5 = 117 | goals5 = 48 | clubs5 = {{ Fb team Ascoli Calcio 1898}}
|years6 = 1995–1998 | caps6 = 86 | goals6 = 57 | clubs6 = {{Fb team Udinese Calcio}}
|years7 = 1998–2001 | caps7 = 91 | goals7 = 36 | clubs7 = {{ Fb team Milan}}
|years8 = 2001–2002 | caps8 = 18 | goals8 = 5 | clubs8 = {{ Fb team Monaco}}
|years9 = 2002–2003 | caps9 = 26 | goals9 = 7 | clubs9 ={{Fb team ChievoVerona}}
|totalcaps = 443 | totalgoals = 188
|nationalyears1 = 1988–1990 | nationalcaps1 = 10 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Западна Германија под 21|Западна Германија под 21]]
|nationalyears2 = 1996–2002 | nationalcaps2 = 70 | nationalgoals2 = 37 | nationalteam2 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
}}
{{Инфокутија Фудбалер 3|image=Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|fullname=Oliver Bierhoff|height={{height|m=1.91}}|currentclub=[[Germany national football team|Germany]] (Business manager)|position=[[Forward (association football)#Striker|Striker]]}} '''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор: ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониран германски поранешен [[Фудбал|фудбалер,]] кој го постигнал првиот златен гол во историјата на меѓународниот фудбал за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на Евро 96 , со што ја дефинира кариерата што го зацврсти во меѓународниот центар на внимание.
 
Голем, силен и плоден стрелец, најчесто бил познат по своите одлични способности во воздухот, и како [[Напад (фудбал)|човек]] гол, со тоа што можел да ги долови заглавјата за гол. <ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
13.190

уредувања