Васил Тоциновски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(#1Lib1Ref)
сНема опис на уредувањето
Работел како водител на телевизискиот дневник, уредник, главен и одговорен уредник на Втората програма (1981-1984) и на секторот за училишна, образовна и научна програма (1985-1988). Автор е на сценарија на педесетина документарни филмови и серии емитувани на програмите на тогашна ЈРТ (Југословенска Радио Телевизија) и на многубројни програми и фестивали во светот. Остварил меѓународна соработка и престој во Советскиот Сојуз, Италија, Германија, Словачка, Романија и Бугарија.
 
Бил в.д. директор на [[Институтот за фолклор]] (1989-1992). Работи како научен соработник на [[Институт за македонска литература|Институтот за македонска литература]] при [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Скопје]], а од 2008 год. се до неговото пензионирање во 2014 год. работел како редовен професор на Катедрата за македонски јазик и литература на Филозофскиот факултет во [[Риека]], [[Хрватска]].
 
Бил главен и одговорен уредник на најстарото македонско книжевно списание за литература, култура и уметност „[[Современост]]“.<ref>Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 262 - 263.</ref>
*„Сушачко попладне“ (раскази, 2012).
 
=== Книжевно-историски студии ===
 
 
*„Моќ на поетската реч“ (книжевна наука, 1980).
* Благодарница за придонес и афирмација на списанието за литература, култура и уметност Современост како негов главен и одговорен уредник, 2014.
* Струшко слово, за придонес во примената, развојот и афирмацијата на македонскиот литературен јазик во Македонија и во светот, 2015.
* [[Струшко изгрејсонце]], за книгата Победници која се доделува за книга за деца и млади од македонски автор, 2015.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/1016173/index.html|title=Наградата „Струшко изгрејсонце“ за Васил Тоциновски|last=|first=|date=17.08.2015|work=Идивиди|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>
 
 
 
==Наводи==
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Тоциновски, Васил}}
 
278

уредувања