Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
'''Синусен бран''' или '''синусоид''' е математичка крива која ги опишува непречено периодични осцилација. Синус бран е континуиран бран. Именувана е по синус функцијата, на која е графиконот. Тоа се случува често во чиста и применета математика, како и во физиката, инженеринг, процесирање на сигналот и многу други полиња. Својата најосновна форма како функција од времето на вклучување (t) е:
 
:<math>y(t) = A\sin(2 \pi f t + \varphi) = A\sin(\omega t + \varphi)</math>