Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
 
За време на потпишувањето на договорот во Нивици, на патот што води од [[Преспа]] кон [[Лерин]], во близина на селото [[Писодер]] кое е на триесетина километри од селото каде се потпишал договорот, група на граѓани меѓу кои и грчки екстремни десничари протестирале против потпишувањето на договорот. Тие се обиделе да го пробијат полицискиот кордон, а на тоа полицијата константно реагирала со користење на солзавец за да се растере масата од демонстранти. Во самите инциденти имало осум повредени.<ref>{{нмс|title=Осуммина повредени во Нивици по судирот на демонстрантите и полицијата|url=https://republika.mk/928546|work=Република|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref> Демонстрантите се обиделе и преку шумата да дојдат до местото на потпишување на договорот но таквиот обид бил спречен од грчката полиција. Самите протести траеле цели 4 часа.<ref>{{нмс|title=Преку шумата се обиделе да дојдат до шаторот кај Заев и Ципрас: Инцидентот во грчка Преспа траел цели 4 часа|url=https://republika.mk/928569|work=Република|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
 
== Референдум ==
{{главна статија|Референдум во Македонија (2018)}}
{{Повеќе слики
| direction = vertical
| image1 = ProMacedonianreferendumbillboard2018.jpg
| caption1 = Билборд на кампањата „Излези ЗА Европска Македонија“ во [[Дебар]] на [[албански јазик]]
| image2 = Macedonianreferendumboycottposter2018.jpg
| caption2 = Постер на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) за кампањата „Бојкотирам“ во [[Струга]]
}}
На 30 јули со 68 гласа „за“ и без „против“ и „воздржан“, без присуство на пратениците од [[ВМРО-ДПМНЕ]] кои ја напуштиле салата, била донесена одлука од Парламентот за распишување на консултативен референдум на кој ќе биде поставено прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“. Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ тогаш се изјаснила дека со тоа што референдумот ќе биде консултативен, се отвора можност резултатите да се толкуваат по слободна волја. Нивниот пратеник Никола Мицевски пак образложил дека „референдумското прашање е непрецизно, повеќезначно и манипулативно за јавноста“.<ref>{{нмс|title=Референдум на 30 септември|url=https://www.dw.com/mk/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC-%D0%BD%D0%B0-30-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8/a-44886678|work=Дојче Веле|date=30 јули 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref>
 
Референдумот се одржал како и предвиденото, на 30 септември. Право на глас имале 1.806.336 гласачи. Референдумот не ја постигнал потребната излезеност од 50 отсто и на него гласале само 36,91 отсто од населението односно 666.743 граѓани. Од граѓаните кои излегле и гласале, „За“ заокружиле 609.813 граѓани, а „Против“ биле 37.700 граѓани. Имало дури 19.221 неважечкo ливчe.<ref>{{нмс|title=На референдумот гласале 666.743 граѓани, „За“ гласале 609.813, „Против“ 37.700|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/na-referendumot-glasale-666-743-gragani-za-glasale-609-813-protiv-37-700/|work=Сакам Да Кажам|date=1 октомври 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref>
 
== Наводи ==