Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 4.477 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на ''Гордиот Албион'' и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на [[Европско првенство во фудбал 2012|Европското првенство 2012]]. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот [[Гарет Саутгејт]] меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за [[Светско првенство во фудбал 2018|Светското првенство 2018]] во [[Русија]], на кое Англија го освоила четвртото место.
 
==Tехнички карактеристики==
Јанг играл на неколку различни позиции во текот на својата кариера: иако во поголемиот дел од натпреварите главно настапувал на позицијата крило,<ref name = "Bale">{{cite news |url=https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/united-lead-chase-for-bale-as-young-attracts-1635m-bids-430672.html |title=United lead chase for Bale as Young attracts £5m bids |newspaper=The Independent |date=4 January 2007 |accessdate=28 April 2017}}</ref> тој исто така поминал одреден период играјќи како [[Напад (фудбал) | напаѓач]] - под водство на менаџерот [[Ејди Бутројд]] во Вотфорд и еднаш под водството на [[Луј ван Гал]] во Манчестер Јунајтед,<ref name = "MUFW1">{{cite news |title=Louis van Gaal tactics leave Manchester United fans furious as Ashley Young plays up front |url=https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/louis-van-gaal-tactics-leave-manchester-united-fans-furious-as-ashley-young-plays-up-front-a6977706.html |newspaper=The Independent |date=10 April 2016 |accessdate=19 September 2017 |location=London}}</ref><ref name = "MUFW2">{{cite news |title=Van Gaal explains Ashley Young's striker role in Manchester United defeat at Tottenham |url=http://www.manchestereveningnews.co.uk/sport/football/football-news/man-utd-ashley-young-striker-11166143 |publisher=Manchester Evening News |date=10 April 2016 |accessdate=19 September 2017}}</ref> како и на позицијата со слободна улога зад напаѓачот во Астон Вила под водство на [[Мартин О'Нил]] и во Манчестер Јунајтед под водство на [[Сер Алекс Фергсон]].
 
За време на неговите подоцнежни години во Јунајтед, Јанг бил прекомандуван во одбраната, на позицијата [[Одбрана (фудбал)#Страничен бек | лев бек]], во формација со 3 (како лево бек-крило) или 4 одбранбени играчи. Мартин Лоренс во 2018 година изјавил дека [[Лук Шоу]] не може да направи пробив во Манчестер Јунајтед, бидејќи неговата формата е послаба од онаа на Ешли Јанг, кој одлично се прилагодил на уште една нова улога. Во сегашната форма, 32-годишниот играч не треба само да биде отстранет туку да се разгледува за прв избор на оваа позиција во англиската репрезентација".<ref>{{cite news|title=The outsiders who deserve England call-ups – and the regulars who don't|first=Martin|last=Laurence|newspaper=The Guardian |location=London |accessdate=22 March 2018|date=14 March 2018|url= https://www.theguardian.com/football/who-scored-blog/2018/mar/14/england-squad-netherlands-italy-gareth-southgate}}</ref>
 
Ешли Јанг исто така бил замешан во контроверзност, поради тоа што бил обвинет од новинарите за многубројни обиди за глума и прелесно паѓање со цел да се изнуди прекршок врз него по што и неговите менаџери Алекс Фергусон и [[Дејвид Мојс]] морале да разговараат со него и да му укажат дека тоа што го прави не е фер кон противниците.<ref>{{cite news |url=https://www.theguardian.com/football/2012/apr/20/alex-ferguson-has-word-ashley-young |title=Sir Alex Ferguson 'has word' with Ashley Young over diving accusations |newspaper=The Guardian |location=London |agency=Press Association |date=20 April 2012 |accessdate=16 September 2016}}</ref><ref>{{cite web |url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/24097097 |title=Ashley Young: David Moyes in diving warning to Man Utd winger |publisher=BBC Sport |date=14 September 2013 |accessdate=28 April 2017}}</ref>
 
== Титули ==